Do obejrzenia galerii
zdjęć piesków z naszej
hodowli.

 


"Sprawozdanie z BSZS 2007"

- autor: Marek Czerniakowski; 1 październik 2007


Bardzo dobrze i sprawnie zorganizowana wystawa przez LG 03. Wystarczającej wielkości stadion i inne ringi w pobliżu. Pogoda dla owczarków – wymarzona. Przed wystawą na kilku naszych forach internetowych trwała dyskusja, który pies wygra. Najwięcej zwolenników miał PAKROS d`Ulmental. Stawiano też mocno na ODINA Holtkamper Hof. W sukach liczono najbardziej na GINĘ Aquamarin i PANIĘ del Alto Pino. Hodowców, właścicieli i miłośników owczarka z Polski widać było na każdym kroku. Niektórzy preferowali opinię, że poziom się obniża. Moim zdaniem szanowni „fachowcy” – to, że psy są niższe nie świadczy o obniżeniu poziomu niemieckich a także światowych hodowli. Nasze polskie psy zajęły miejsca na miarę swoich możliwości. Dla mnie przyjemną niespodzianką było wysokie miejsce PODI ze Spręcowa. Ogólnie wystawiono 1231 zwierząt, w tym 297 zeszło z ringu z zaświadczeniem.

Piątek.

Testy psychiczne psów i suk na głównej płycie. Znowu odpadło kilka znaczących zwierząt. U suk dużą niespodzianką było odpadnięcie trzech suk z najlepszej ubiegłorocznej hodowli „von Fichtenslag”, w tym dwóch zwyciężczyń z klas młodzieżowych z 2006 roku. Odpadły także m.in. VIOLA v.Hannes, ROMINA Piste Trophe, HONEY Finkenschlag. U psów zaś odpadły, a mogły się liczyć: ROBUK dei Monti della Laga, WILKO Fichtenschlag, TEX del Murnighello, ESKAN Finkenschlag, ZIDAN Grabfeldgau, CELLO Haus Yu i co mnie najbardziej zdziwiło z oceną „vorhanden” zszedł z ringu jeden z ładniejszych psów – XITUS Murrtal. Może sędzia coś zauważył, czego nie było widać z trybun? W piątek pokazały się „na stój” wszystkie psy – w tym także i nasze. Nie wszystkie zaprezentowane zostały profesjonalnie i uważam decyzję kol. Z.Boratyna za jak najbardziej słuszną – gdyż jego ładny pies absolutnie nie zasługiwał na wywołaną w sobotę pozycję. Prawidłowe pokazanie psa „na stój” kiedy sędzia ma na jego obejrzenie ok. 1 minuty – w tym kilka sekund na obejrzenie ruchu – to naparwdę duża sztuka i do tego trzeba mieć długoletnią praktykę. Późnym wieczorem rozjechaliśmy się do zajęć w podgrupach.

Sobota.

Na początek grupy – reproduktor i potomstwo. Zapisano 35 grup, zaś pokazano 21. Nie zdołały skompletować grup takie znane (zapisane) reproduktory jak: LARUS v.Batu, Karat1s YOKER, GHANDI v.Arlett, QUANTUM v.Arminius i KEN v.Elzmundungsraum mimo, że pokazał dzieci niezłej klasy.

Tak jak co roku przeprowadziłem podział na grupy, które:

•  zawiodły mnie jakością potomków,

•  podobały mi się,

•  dały się zauważyć.

Ad. a – 1. NANDO Gollerweiher –pokazał 17 potomków. Wygląd grupy, prezentacja – średnia. Samce nie najwyższej jakości, głowy powinny być większe, ramię powinno być dłuższe i lepiej ustawione. Podobieństwo do ojca, zróżnicowanie płci zaledwie zachowane. Suki na górnej granicy wzrostu. Dobry ruch.

2. ORBIT Huhnegrab – pokazał 28 potomków. Jakże drastyczny spadek ilości w porównaniu z rokiem ubiegłym. Już wtedy nie wróżyłem mu kariery hodowlanej. Podobieństwo do ojca – zachowane, zróżnicowanie płci – widoczne. Dobra czerń, podpalanie słabe, kontrastujące z czernią. Anatomia taka sobie.

3. YIMMY Contra – pokazał 21 potomków. Podobieństwo do ojca i do siebie – zachowane. Wykolorowanie i pigmentacja – prawidłowe. U samców słabe głowy. Zastrzeżenia do ułożenia ramienia. Słaba siła kości. Ojciec zdecydowanie najlepszy w grupie.

Ad. b. 1. HILL Farbenspiel – pokazał 19 potomków. Zdecydowane zróżnicowanie płci, wzajemne podobieństwo – widoczne. W typie ojca. Psy bardzo samcze o bardzo dobrych głowach, prawidłowy wzrost, dobra siła kości, bardzo dobre kątowanie kończyn. U suk bardzo ładne, pełne wyrazu głowy. Niewielkie zastrzeżenia u pojedynczych zwierząt do długości i ułożenia ramienia. Bardzo dobry ruch. Duży % zwierząt w klasach użytkowych.

2. VEGAS du Haut Mansard – pokazał 27 potomków z 3-ch miesięcy kryć!, co przy 42 zapisanych tworzy bardzo wysoki %. Bardzo ładna i doskonała jakościowo grupa w typie ojca o wyróżniającym wzajemnym podobieństwie. Bardzo dobre, pełne wyrazu głowy. Doskonałe górne i dolne linie. Prawidłowa długość i ułożenie zadów. Bardzo dobre proporcje i zgodny z wzorcem wzrost u wszystkich zwierząt. Dobre wykolorowanie i wysycenie. Prawidłowe proporcje. Dobra siła kości. Powinien być wykorzystywany do suk na górnej granicy wzrostu.Uważać na głębokie kątowanie kończyn tylnych.

3. QUENN Loher Weg – pokazał 52 potomków, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. Bardzo dobre zróżnicowanie płci i podobieństwo do siebie i ojca. Prawidłowy wzrost i proporcje. Bardzo dobre głowy. Silna kość. Bardzo dobre kątowanie. Płynny, przestrzenny ruch. Dobra pigmentacja. Kilka dobrze zapowiadających się samców.

4. ZAMP Thermodos – bardzo silna jakościowo grupa. Pokazał 50 potomków, w tym 15 w klasie użytkowej. Wybitne podobieństwo do ojca. Doskonały typ i wyraz. Bardzo wyraźne zróżnicowanie płci. Bardzo dobre proporcje. Silne, ładne głowy. Doskonała pigmentacja i wykolorowanie. Bardzo dobre górne i dolne linie. Silna kość. Silny, płynny ruch. Uważać na głębokie kątowanie kończyn tylnych.

Ad. c. 1. INGODDS Agassi - pokazał 26 potomków, tj. 94 % zapisanych zwierząt. Ładna grupa. Wyraźne zróżnicowanie płci i podobieństwo do ojca. Dobre głowy. Dobre górne i dolne linie. Bardzo dobre proporcje i siła kości. Ładne suki. Może poprawić wyraz i siłę kości.

2. IDOL Holtkamper Hof – pokazano 21 zwierząt, co stanowi 72 % zapisanych psów. Grupa w typie ojca, zdecydowane rozróżnienie płci, mocne głowy, dobra górna linia, dobre zady, u niektórych ramię powinno być dłuższe, wiele zwierząt na górnej granicy wzrostu. Dobra pigmentacja, dobra kość, duża ekspresja. Dobry ruch.

3. ERASMUS v. Noort - pokazano 18 zwierząt. Podobieństwo do ojca i do siebie widoczne. Dobre proporcje, dobre głowy. Prawidłowa siła kości i stawów skokowych. Silne, pełne wyrazu suki. Duży % w klasach użytkowych. Dobry ruch.

4. PAKROS d` Ulmental – pokazał 41 zwierząt. Moim zdaniem grupa gorsza niż syna (VEGASA). Dobry typ i wyraz. Wyraźne zróżnicowanie płci. Podobieństwo zarówno do ojca jak i do siebie wyraźne. Wzrost zgodny z wzorcem. Bardzo dobra pigmentacja, proporcje i siła kości. Bardzo dobry ruch i temperament. Lepsza jakość po stronie suk.

Na koniec opisu grup trochę statystyki.

Z interesujących mnie i modnych reproduktorów:

  1. VEGAS ulokował w pierwszych 50 – 17 zwierząt (tylko w klasach młodzieży),
  2. QUENN – 19 w klasach młodzieży i juniorów,
  3. ODIN – 10 w klasach młodzieży i juniorów,
  4. PAKROS – 12 we wszystkich klasach,
  5. ZAMP – 29 we wszystkich klasach, w tym 10 w użytkowych.

Jeszcze sobota. Wróćmy do grup reproduktorów. Statystycznie wygląda to tak:

Linia – QUANDO Arminius poprzez:

a) JECKA Noricum – 10 grup

b) ZAMBA Wienerau – 3 grupy.

Linia – URANA Wildsteiger Land poprzez:

a) YAKA Frankengold – 3 grupy

Linia – CANTO Wienerau – poprzez:

a)       FEDORA Arminius – 3 grupy

Linia - MUTZA Pelztierfarm (dolna) – 2 grupy.

 

Co z tego zestawienia wynika? Zmniejszyła się ilość grup wywodzących się od JECKA Noricum. Nie jest to oczywiście wielkie zagrożenie dla tej linii, gdyż już niebawem swoje dzieci pokażą synowie: ZAMPA Thermodos, QUENNA Loher Weg, ERASMUSA v.Noort. Potomkowie tej linii charakteryzują się elegancją, prawidłowym wzrostem, doskonałym ruchem. Drugi syn ODINA Tannenmeise – ZAMB Wienerau ma 3, ale jak mocne grupy. BRAVOS a szczególnie VEGAS przez długie lata nie pozwolą zapomnieć o istnieniu tej linii. Potomkowie tej linii charakteryzują się prawidłowym wzrostem, doskonałym wyrazem, ładnymi głowami z maskami, bardzo dobrą anatomią i ruchem.

Cały czas trzyma się linia URANA Wildsteiger Land, ominięto co prawda odnogę – EIKO – YAGO – ULK, ale YAK Frankengold dał synów, których potomstwo charakteryzuje się szczególnie doskonałymi czarnymi głowami, pigmentacją, ruchem.

Linia CANTO Wienerau – nie zachwyca. Najlepszą jakościowo grupę pokazał MERLIN (moim zdaniem).

Na koniec dolna linia.

Doskonałym pomysłem było wynalezienie i preferowanie HILLA Farbenspiel. On sam i niewiele gorszy syn DUX de Quatro Flores będą dalej rozwijali tę zanikającą kiedyś linię. Jest jeszcze HANNIBAL Stieglerhof. Ich potomstwo charakteryzuje się: prawidłowym wzrostem, doskonałym wyrazem płci, bardzo dobrą anatomią i ruchem.

Z pokazanych grup mnie szczególnie podobały się grupy: ZAMPA – temu nie ma się co dziwić i VEGASA. Ten pies mimo, że dół jego rodowodu to hodowle francuskie, cieszy się ogromnym powodzeniem. Sam ma 64 cm wzrostu, a jego dzieci nie wyglądają na przerośnięte. Dlatego też jest szczególnie pożądany dla dużych, masywnych suk, a takich jest dużo. Hodowcy niemieccy na jego przykładzie pokazali, że dobry samiec to nie tylko wzrost, wielki łeb i kolor, to także: proporcje, wyraz i elegancja. Wyrasta chyba kolejny po FANTO Hirschel, NATZU Steigerhof „ojciec suk”.

Grupy pokazało trzech synów dwukrotnego zwycięzcy Swiata – LARUSA v.Batu. Potomkowie przeciętnej jakości. Charakteryzują się dobrym wykolorowaniem.

 

Niedziela.

Od rana na ringach młodzieżowych oglądaliśmy rywalizację psów. Powrócę na chwilę do rywalizacji w roku 2006. Tam jak pamiętamy wygrały: WILSON i IROK. A gdzie ci zwycięzcy byli w tym roku? Daleko! Tak daleko, że nie pamiętam aby w latach ubiegłych byli zwycięzcy młodzieżowi. Czy to świadczy o tym, że stawki w klasach młodzieżowych były w roku 2006 słabe? Być może tak, ale nie do końca. O kolejności w stawce decyduje przecież sędzia. Po ubiegłorocznej wystawie było wiele głosów, że na dalszych pozycjach w czołówkach były psy lepsze niż te co ze ścisłej szpicy. Szczególnie na ringu sędziego Seiferta. Wystarczy przeanalizować jakie przydomki i jakie nazwiska (w tym sędziowie) były w ścisłych czołówkach. A jak było w tym roku­? Podobnie. Ci co byli – widzieli. Nie będę dlatego omawiał klasy młodzieży psów. W klasie juniorów w pierwszej dwudziestce pięciu synów QUENNA Loher Weg. Poziom tej klasy lepszy niż w roku 2006, ale nie widać było takich gwiazd jak w poprzednich latach, choćby ZAMP czy ODIN. Znowu w czołówkach pokazało się wiele psów zagranicznych i co ciekawe na bardzo wysokiej pozycji uplasował się pies z hodowli litewskiej. Na 24 pozycji wylądował syn pary zwycięzców świata z 2006 roku.

Klasa juniorów suk – dość mocna, ale nie wyrównana. W ścisłej czołówce znany nam sędzia Stiegler ulokował dwie suki po „starym mistrzu” – ESKO v. Danischen Hof! W tej klasie najwyższe miejsce z polskich psów zajęła WILMA Tensor. Brawo!

Na koniec najlepsze. Klasa młodzieży suk.

Pierwsza dwudziestka – marzenie! Same: przepiękne, proporcjonalne, doskonałe anatomicznie suczki. Już jestem ciekaw i zacieram ręce na konkurencję klasy użytkowej suk w 2008 roku.

 

Klasa użytkowa suk

Sędzia Norda nie robił zbytnich przetasowań w ścisłej czołówce. Gdzieś tak w połowie konkurencji przesunął na drugie miejsce jedną z pretendentek – córkę ZAMPA –PANIĘ dell Alto Pino. Sędzia przyznał 9 ocen VA. Ponownie tę ocenę uzyskały 4 suki z poprzedniego roku. Wygrała powszechna faworytka – GINA v.Aquamarin, bezbłędna anatomicznie, pełna temperamentu, ciekawa hodowlanie suka. Druga też przepiękna, choć gorzej wykolorowana – PANIA. To był naprawdę trudny wybór. PANIA dała miot w hodowli Bad Boll – poczekamy do przyszłego roku. Ponownie wysokie miejsce zdobyła YASMIN v. Nieulandshof. Duża, mocna, proporcjonalna, bardzo dobrze zaprezentowana przez właściciela – bardzo znanego handlera, pokazującego tylko czołówki - hodowcę W. Kottersa. DELMA i CHIARA to też bardzo znane suki, które w ubiegłym roku były blisko grona VA. W bliskiej czołówce dużo córek ZAMPA. Oglądają suki w klasie użytkowej można zachwycać się wysokim poziomem, bo przecież każdy z nas – no może nie każdy – chciałby mieć sukę z tej klasy, nawet z sobotnich ringów. Niemieckie, francuskie, włoskie hodowle mogą być spokojne o dalszy rozwój.

 

Psy – klasa użytkowa

Na początku roku sędzia R. Meyer zakomunikował, że w ocenie klasy użytkowej w 2007 roku obowiązywać będą inne zasady. Zapowiedział, że nie będzie zwracał uwagi na wyniki z poprzedniego roku, szczególnie przy ustalaniu grona VA. Tym samym zasugerował, że ustali własną, nową kolejność. Mnie zawsze sędziowanie Pana R.Mejera imponowało. Sędziuje bardzo sprawnie i widowiskowo. Także w tym roku wprowadził pewne innowacje podczas sędziowania najważniejszego ringu. Biegi piątkami rozpoczął od ostatniej piątki tak, aby napięcie narastało. Imponujące ruchem psy brał na środek i przesuwał do następnej piątki. Największy skok wykonał wilczasty syn TIMA Berrekasten – AREX. Zrobił także rzecz do tej pory niespotykaną – na najlepszy ring wprowadził 4 psy z tzw. „leistungsektora”. Zastanawialiśmy się w jakim celu? Przecież za nimi były psy niewątpliwie o lepszym eksterierze. Te psy wprowadził po to, aby je uhonorować za piękne gryzienie, aby pokazać, że SV zwraca i zwracać będzie uwagę na prawidłowe wyszkolenie. One nie pojawiły się tam po to, aby zachęcić hodowców do krycia nimi, one pojawi ly się tam po to, aby świat dowiedział się, że na wystawie światowej nie preferuje się jedynie piękność, ale zwracać uwagę trzeba również na charakter.

Tak jak już wspomniałem, w prognozach najwięcej szans dawano PAKROSOWI. Moim zdaniem także ten pies powinien wygrać. Sugerowałem, że będzie 8 ocen VA, lecz przyznam, że nie brałem pod uwagę INGODDSA Agassi, lecz BRAVOSA Steffeh Haus, który ostatecznie nie wystąpił. Od początku na pierwszej pozycji chodził PAKROS, za nim QUENN a potem Dux. ORBIT był czwarty, ODIN piąty, NANDO szósty, zaś VEGAS dla mnie niespodzianką – dopiero siódmy. Zastanawiałem się dlaczego? – anatomia bez zarzutu, potomkowie także, więc dlaczego siódmy? Myślę, że Pan R. Meyer chciał – i tak zrobił – w bardzo widowiskowy sposób przesunąć go aż na czwartą pozycję, czyli na tą, jaką zajął w 2006 r. jego ojciec. Jego imponujący ruch do przodu był kosztem ORBITA, NANDO a przede wszystkim ODINA, który po nie przekonywującym biegu spadł na ósmą pozycję. Niewątpliwie za walory anatomiczne miejsce w gronie VA należało się YMMIEMU v.Contra, lecz tragiczny współczynnik ZW uniemożliwił to.

Jak widzę czołówkę VA.

  1. PAKROS d`Ulmental – syn pary zwycięzców świata zasłużył na tę pozycję. Już w roku 2006 powinien być wyżej choć o jedno oczko. Wygrał bardzo spokojnie i pewnie. W przyszłym roku już nie wystartuje. Pozostawił cenne hodowlanie potomstwo. Zasłużył się w hodowli.
  2. QUENN Loher Weg – imponujący samiec, pozycja jak najbardziej zasłużona, dał kilku ciekawych synów. Wnuk URSUSA Batu jeszcze pokaże.........
  3. DUX de Quatro Flores – bardzo wysoka pozycja. Jest doceniany. Dał niezłych synów. Dobry kontynuator dolnej linii. Proponuję wykorzystać go dla naszej hodowli.
  4. VEGAS du Haupt Mansard – z bliska na luźnej smyczy poza ringiem – to całkiem inny pies niż na ringu. Świetna prezentacja, obycie ringowe, nienaganna sylwetka, temperament i ruch. Zajdzie bardzo wysoko. Dobrze, że jest taki pies.
  5. ORBIT Huhnegrab – pozycja za wysoka. Łeb, czerń, charakter i więcej nic, nawet potomkowie nijacy. Wypromowany za wysoko.
  6. NANDO Gollerweiher – też za wysoko. Kolor, ruch, dobre gryzienie, też dzieci nie bardzo. Nie przekonuje mnie.
  7. INGODDS Agassi – zadziwił mnie – oczywiście pozytywnie. Nie brałem go pod uwagę. Całe szczęście, że nie jest w typie ojca. Postarać się kryć, a można to zamówić u F. Goldlusta już na klubowej w Tarnowskich Górach.
  8. ODIN Holtkamper Hof – małe rozczarowanie – szczególnie w ruchu. Taki średniak, ale proponuję kryć.

A tak naprawdę najładniejszym psem na tej wystawie był ZAMP Thermodos na czele swojej imponującej grupy potomków.

Tradycyjne prognozy na 2008 rok (Aachen):

Nie wystąpią już chyba – PAKROS, ORBIT, NANDO. Grono VA zmniejszy się. O zwycięztwo pojedynek stoczą QUENN i VEGAS. Do VA wskoczyć może któryś z psów z klasy juniorów, a także NEGUS lub XITUS Murrtal.