Do obejrzenia galerii
zdjęć piesków z naszej
hodowli.

 


"Sprawozdanie z BSZS 2003 (ULM)"
- autor: Marek Czerniakowski; archiwum



Tym razem, po usunięciu prezydenta Messlera zrobiło się bardziej ciekawie, a zarazem bardziej tajemniczo. Pan Erich Oschler ma inną koncepcję ustawienia czołówki niż poprzednik. Po raz pierwszy klasę użytkową psów, a także konkurencję "reproduktor i potomstwo" nie sędziował Prezydent, bądź zastępca ds. hodowli, Czyli osoby odpowiedzialne za poziom i kierunek hodowli! Jednak Pan Erich Oschler (von Batu) to fachowiec wielkiej klasy. Przy obejmowaniu funkcji v-ce Prezydenta wygłosił swoiste ekspose, m.in. na temat sędziowania na wystawie światowej. Po takim sygnale wielu właścicieli czołowych psów przestało je pokazywać i nie zgłosili ich na Sieger. W ubiegłorocznym sprawozdaniu z wystawy prognozowałem, że nie wystąpią - choć mogliby - Mack v. Aducht, Untox Ducati, Esko Danischen Hof, tak też się stało. Mack a szczególnie Untox okazały się "niewypałami" hodowlanymi. Ciekawiło mnie czy wystąpią Dux della Valcuvia , Yasko v. Farbenspiel i Orbit v. Tronje. Szczególnie ciekawił mnie ew. występ Yaska. Przypuszczałem, że gdyby nie wystąpił Yasko to sędzia oceniający tę klasę będzie miał wybór pomiędzy Baxem v. Luisenstrasse a Kevinem v. Murtal. Wiosną i latem na wystawach pokazywał się Hill Farbenspiel - zawsze na pierwszej pozycji. Pokazywały się też jego dzieci. Analizowanie wystaw 2003 r. ze szczególnym uwzględnieniem potomków pozwoliły mi sporządzić swoją przypuszczalną kolejność wyjściową w klasie użytkowej psów:

1. BAX Luisenstrasse
2. HILL Farbenspiel
3. DUX della Valcuvia
4. LARUS v. Batu
5. KEVIN v. Murtal
6. GHANDI v. Arlett
7. ERASMUS v. Noort
8. ORBIT v. Tronje
9. NERO v. Nobachtal
10. ANDO v. Altenberger Land
W bliskiej kolejności:
1. INDO v. Bildeiche
2. QUANTUM v. Arminius
3. CHAMP v. Dakota
4. QUENTIN Karanberg
5. QUANDO v. Sofienwald
6. QURIN v. Hochmor
7. WHISKY Bierdstadterhof
8. YELLO v. St. Michaels Berg

Kolejność jaką ustawiał Pan Oschler w całym sezonie dawała wiele do myślenia. Niespodziewane porażki KEVINA v. Murtal czy GHANDIEGO v. Arlett z wydawałoby się -niżej notowanymi psami były sygnałem dla ich właścicieli - zastanów się czy wystawiać na Sieger? W klasie dorosłych psów, jak wiemy z historii, ogromny wpływ na kolejność w ścisłej czołówce ma jakość zaprezentowanych potomków. A właśnie tak się składało, że w/w reproduktory na renomowanych wystawach nie plasowały w ścisłych czołówkach swoich dzieci. Pokazywały się natomiast dzieci: YASKA, BAXA, QUANTUMA, a także choć nie tak często: HILLA i LARUSA. Można było zauważyć dzieci: WHISKY i QUANDO.
A teraz trochę o prognozach w innych klasach. W klasie użytkowej suk sądziłem, że sprawa zwycięstwa rozstrzygnie się pomiędzy OLGĄ Poxdorfer-Tannenhof i QUOLLI v.d. Flur. W dalszej kolejności: KORA v. Bierstadter Hof, WINONA v. Amur i SHALOME v. Oasis. Szczególnie zaś - z uwagi na to, że jestem właścicielem syna BAXA v. Luisenstrasse - uważnie śledziłem przed wystawowe wyniki w klasie młodzieży psów. Tam zdecydowanym faworytem zdawał się być OLIVER v. Laacher Haus, widziałem również na wystawach LUTZA v. Bad Boll i POKROSA d'Ulmental. To tyle dociekań przed wystawowych, przejdźmy zatem do wystawy.

PIĄTEK
Testy psychiczne i ustawienie kolejności "na stój". Dzień bardzo pracowity. Trzeba być na głównej płycie, gdzie odbywały się testy, a także na ringach bocznych, gdzie z bliska można obejrzeć wszystkie czołowe psy. W tym roku testy psów rozstrzygnięte zostały do godz. 23.oo! Psy były dobrze przygotowane, a ze znanych nie zaliczyły: SOLO v. Frutteto, MARKALLENS Pajas, KONDOR v.Klostermoor, HILL v. Germanshof, rękawa nie puściły: GHANDI v. Arlett i FLIPP v. Arlett. Testów nie zaliczyło bardzo wiele suk! Naszą polską grupę szczególnie interesowały próby obu naszych przedstawicieli: rutynowanego 5-letniego ATHOSA v. Haus Arnemann i młodego PACO Mavic. Właściciele byli bardzo zdenerwowani i zestresowani m.in. tym, że na wynik testów oczekiwali prawdziwi ich kibice i ci "mniej prawdziwi". Oba nasze psy testy zaliczyły! Tym samym plan minimum został wykonany. Te dwa psy startowały z zupełnie innych poziomów. Właściciel ATHOSA - kol. Z. Boratyn z oddziału wrocławskiego brał udział w kilku wystawach sędziowanych przez sędziego Oschlera i plasował się zawsze na dobrych miejscach - brawo! W moim gronie ocenialiśmy jego szansę na pozycję V 40 - V 60. PACO Mavic nie startował na żadnej zagranicznej wystawie i z góry mógł liczyć na miejsca powyżej V100. Polskie wystawy pokazały, że z tej dwójki ATHOS jest lepszym psem niż PACO. Na takiej wystawie należy brać pod uwagę również to, że PACO będzie którymś kolejnym synem YASKA v. Farbenspiel, a ATHOS jest jednym z nielicznych przedstawicieli zanikającej tzw. "dolnej linii". W piątek po próbach cieszyło się duże grono Polaków, a w tym kilku "jakby mniej". W pozycji "na stój" nasze psy pokazywali koledzy: Mirosław Zawiślak (PACO i AZA Redstar) i Maciek Kłapkowski. Moim zdaniem pokazali bardzo dobrze. W ruchu PACA wystawił kol. Krzysztof Dobrzański - bardzo profesjonalnie, a w ruchu bez smyczy z bardzo dobrym skutkiem - właściciel kol. Krzysztof Solnica.

SOBOTA
Konkurencja "reproduktor i potomstwo" i sędziowanie na dalszych ringach. Pierwsza konkurencja jest naprawdę bardzo ważna. Na jej podstawie sędzia, który ocenia klasę użytkową psów, które później startują, ma możliwość obejrzenia danego psa z jego dziećmi. Jak zwykle postaram się przedstawić swoje zdanie na temat prezentowanych grup. Na początek reproduktory, które mnie zdecydowanie rozczarowały: NEPTUN v. Bad Boll, ORBIT v. Tronje, KEVIN v. Murtal, GHANDI v. Arlett - te dwa ostatnie znacznie obniżyły poziom prezentowanych potomków. Spodziewałem się więcej po dzieciach ERASMUSA v. Noort, ANDO Altenberger Land i SABERZE v. Steffen Haus. Podobnie jak w roku poprzednim ładne i dobre jakościowo grupy pokazały: WALLACE v. Agrigento, BAX v. Luisenstrasse, ESKO v. Danischen Hof.
Moim zdaniem najlepiej zaprezentowały się grupy po: URSUSIE v. Batu, YASKO v. Farbenspiel, DUXIE della Valcuvia i co mnie cieszy po QUANTUMIE v. Arminius. Z młodych "pretendentów" - HILL v. Farbenspiel pokazał średnią grupę, a LARUS v. Batu nie skompletował 15 potomków. Polityka poprzedniego Prezydenta i forowanie na czołowe pozycje psów z okolic KOLN zaowocowała tym, że v-ce zwycięzca UNTOX v. Ducati nie pokazuje grupy - bo nikt już nim nie chce kryć, drugi v-ce zwycięzca - TIMO v. Berrekasten już nie pokazuje potomków, zaś MACK v. Aducht nie jest w stanie pokazać 15 potomków. Wracając jeszcze na chwilę do dobrych grup to wyraźnie dało się zauważyć, że wreszcie w tym roku w grupie ESKA było wielu przedstawicieli z klas użytkowych. Jak to można podsumować? Błędna polityka hodowlana poprzedniego Prezydenta, tarcia i zmiany na stanowisku szefa hodowli spowodowały to, że nawet Niemcy mówią o regresie w hodowli i o straconych kilku latach. Z uporem maniaka powtarzam, że plasowanie na czołowych miejscach na wystawach psów nawet ładnych lecz nie mających silnego zaplecza genetycznego nie posuwa hodowli do przodu. Dotyczy to także naszego kraju! Co jeszcze? Otóż najlepsze grupy pokazali wyłącznie potomkowie ODINA v. Tannenmeisse - poprzez JECKA v. Noricum: URSUS, DUX, YASKO, QUANTUM, WALLACE a poprzez ZAMBA v. Wienerau: ESKO i BAX. Polscy hodowcy mający ambicję krycia w Niemczech powinni to wziąć również pod uwagę!
W sobotę mieliśmy możliwość obejrzenia i kibicowania występom dwojga naszych przedstawicieli: AZY Redstar i PACO Mavic. Oboje zajęli miejsca na miarę swoich możliwości. Nie byli wystawiani w sezonie przed wystawowym i nie można było oczekiwać nic więcej. Jak już napisałem, doskonale prezentowany PACO Mavic uplasował się na poz. V 122, zaś równie świetnie pokazana AZA Redstar - na poz. SG 176. Właścicielom i hodowcom tych zwierząt należą się gratulacje i brawa! Nie można tego powiedzieć o trzecim naszym przedstawicielu, który miał wystąpić w sobotę. Nie ma to nic wspólnego ze sportową postawą. Historia lubi się powtarzać, wytykanie z lubością potknięć innym zemściło się. Kolejna kompromitacja! Po przeczytaniu dokładnie wydruków sobotnich i niedzielnych można stwierdzić, że wersja z błędem w wydrukach nie miała miejsca.

NIEDZIELA
Skupiłem się na obserwowaniu ringów psów w klasie młodzieży i juniorów. W klasie młodzieży wygrał syn BAXA v. Luisenstrasse - OLIVER Laacher Haus. Był on moim i nie tylko moim faworytem. I nie zawiódł. Wygrał bezapelacyjnie. Jest to pies w typie ojca. Więcej niż średni, średnio silny, doskonały typ i wyraz, doskonałe proporcje. Ładna głowa, bardzo dobra górna i dolna linia, bardzo dobra długość i ułożenie zadu, bardzo dobre kątowanie kończyn. Bardzo dobry ruch, silna, dynamiczna akcja. Pochodzi z bardzo licznego miotu (10). Jego matka jest córką EROSA Luisenstrasse. Jest zinbredowany na: 4-3 CELLO v. Rommerau, 3-2 EROS v. Luisenstrasse, 5-3 ODIN v. Tennenmeisse, 5-4 QUANA v. Arminius. Na drugim miejscu bardzo ładny, proporcjonalny syn YASKA v. Farbenspiel - ORBIT v. Huhnegrab. W pierwszej dziesiątce znaleźli się dwaj synowie BAXA i QUANTUMA. Pierwsza pięćdziesiątka moim zdaniem lepsza jakościowo niż równoległa pięćdziesiątka w klasie juniorów. Tu zdecydowanie wybijał się syn QUANTUMA v. Arminius - ZAMP Thermodos. Obserwować tego psa - to czysta przyjemność. Uważam, że jest lepszy od psa, którym się zachwycałem w wieku młodzieżowym, czyli od LARUSA v. Batu. Widać było tylko jego! Był świetnie zaprezentowany przez młodą dziewczynkę Cały czas czujny, dynamiczny, pełen werwy i temperamentu doskonale prezentujący się młody pies. Otwiera się przed nim ogromna kariera wystawowa i miejmy nadzieję, że i hodowlana. Zapisywać się na krycia od 21.01.2004 roku! Jego matka jest córką ESKA v. Danischen Hof. Jest zinbredowany 5-4 na JECKA v. Noricum. ZW - 80. 

Mój opis:
Ponad średni, silny, suchy i zwarty, doskonały typ i wyraz, szczególnie widoczne piętno płci, bardzo dobrze związany o silnym fundamencie. Doskonałe proporcje. Bardzo dobra pigmentacja i wysycona czerń. Doskonała głowa z wysoką czarną maską i znaczeniami czoła. Świetnie osadzone i noszone uszy. Wysoki kłąb w każdej fazie ruchu. Doskonała górna i dolna linia. Bardzo dobra długość i ułożenie zadu. Prosty, szeroki front. Bardzo dobrze ułożone ramię. Bardzo dobre kątowanie przednich i tylnych kończyn. Silna, przestrzenna akcja. Bezapelacyjny zwycięzca!

Klasa użytkowa suk
Najlepsza grupa. Bardzo wyrównana stawka. Jedna w drugą bardzo piękne suki, duże, silne o bardzo dobrych proporcjach. Gdyby nie komputerowy ranking przed wystawowy, którym posiłkuje się każdy sędzia lub gdyby sędziował ktoś, kto nie zna tych suk - to różnie by było!
Po "stój" sędzia L. Schweikert tak wywołał stawkę:

1. QUALLI v.d. Flur
2. KORA v. Bierdstadter Hof
3. OLGA v. Poxdorfer-Tannenhof
4. WINNONA v. Amur
5. BIGGI v. Langenbungert

Po dłuższym chodzeniu a jeszcze przed biegiem i po ustawieniu dalszej kolejności, nastąpiła zmiana na pozycji pierwszej. Znalazła się tam- uważam, że całkiem sprawiedliwie - KORA v. Bierdstadter Hof. Do końca sędzia nie dokonał żadnej zmiany w pierwszej piątce. Mnie poza KORĄ szczególnie podobała się córka ESKA - WINNONA v. Amur. QUALLI i OLGĘ widziałem już w lepszej formie. Ale czy można się "czepiać" do ustawienia w gronie VA- byłoby to głupotą! A niektórym to nie pasuje, oni wiedzą swoje i ich zdaniem wiedzą lepiej, szczególnie dotyczy to klasy użytkowej psów. Oj, kochani znawcy, fachowcy, Wy to byście ustawili stawkę. Niemcy nie mogliby wtedy narzekać, mieliby ustawioną hodowlę na lata! Tak jak my.
Na wstępie opisałem przed wystawową atmosferę i prognozy w klasie użytkowej psów. Chciałbym uchylić czoła przed Panem sędzią E. Oschlerem. Wszyscy, którzy czują się odpowiedzialni za naszą hodowlę, w tym także sędziowie powinni zwrócić uwagę na jego profesjonalizm, a także na koleżeńskość w stosunku do innych swoich kolegów - sędziów hodowców. Dotyczy to w szczególności KEVINA v. Murtal i ORBITA v. Tronje.
W naszej polskiej grupie najwięcej zwolenników mieli: DUX della Valcuvia, LARUS v. Batu i BAX v. Luisenstrasse. Bardzo ciekawa okazała się stawka po "stój":

1. BAX v. Luisenstrasse
2. LARUS v. Batu
3. HILL v. Farbenspiel
4. NERO v. Nobachtal
5. ANDO v. Altenberger Land
6. DUX della Valcuvia
7. KEVIN v. Murtal
8. ORBIT v. Tronje
9. ERASMUS v. Noort
10. QUANTUM v. Arminius

Jakie moim zdaniem były niespodzianki? Druga pozycja LARUSA i bardzo wysokie miejsca: NERO i ANDO. Na dalszych miejscach też same asy: QUIRIN, CHAMP, INDO, QUANDO. Jeszcze dalej FRITZ, WHISKY, YELLO. To naprawdę bardzo znane i dobre psy. W tej grupie niespodzianką są wysokie pozycje CELLO Alfavik i SARKO di Casa Mary. My wyczekujemy kiedy wyjdzie Maciek Kłapkowski z ATOSEM. Wreszcie są - na spodziewanej pozycji. Zacznijmy od niego. Spisał się dobrze, moim zdaniem skończył na właściwym miejscu. Źle nosił uszy (do tyłu). Spowodowane to było tym, że w tym ogromnym tumulcie nie był w stanie usłyszeć sygnałów właściciela, a jedyną osobą którą znał był Maciek i na niego uważał, kontrolując go małżowinami usznymi. Zarówno w biegu na smyczy jak i bez (ciągle Maciek) pokazał się bardzo dobrze. Kosmetycznie też był bardzo dobrze przygotowany. Brawo kol. Boratyn, brawo Maciek! Po kilku zmianach w środku stawki i po długim chodzeniu rozpoczęły się biegi piątkami rozpoczynając od pierwszej. Po biegu na smyczy nic się nie zmieniło. Lecz kiedy zobaczyłem, że do biegu bez smyczy z NERO szykuje się znany mi i sympatyczny, ale już wiekowy właściciel Hodowli Murtal - Moser, powiedziałem wszystkim, że będzie "dym". I tak się stało. Nie dość, że biegł zbyt wolno, to na koniec wywrócił się i tym sposobem ANDO przeskoczył na 4 pozycję. Druga piątka i znowu przetasowania. Spadają KEVIN i ORBIT, a przeskakują je ERASMUS i QUANTUM. W końcowej części - co było niespodzianką - QUANTUM wyprzedził swojego ojca DUXA. Po zakończeniu sędziowania P. Oschler ogłosił, że grupa VA liczyć będzie 11 psów.

1. BAX v. Luisenstrasse - cały czas mu kibicuję. Prawidłowa kariera hodowlana i wystawowa. Duży potencjał genetyczny. Dobrzy synowie, kto może niech kryje.
2. LARUS v. Batu - w tym roku wyglądał dobrze. Aby zostać zwycięzcą w roku 2004 musi pokazać zdecydowanie lepsze dzieci. Ale czy go na to stać?
3. HILL v. Farbenspiel - przedstawiciel "dolnej linii". Podoba mi się. Nie jest to jego optymalna pozycja.
4. ANDO v.Altenberger Land - imponujący samiec. Kolor i pigment. Ale u dzieci tego nie widać, może w przyszłym roku.
5. NERO v. Nobachtal - poprawił się od poprzedniego roku. Jeszcze młody, zajdzie wyżej.
6. ERASMUS . Noort - bardzo wysoko. Doskonałe pochodzenie. Nie jest w typie ojca. Czekamy na lepsze dzieci.
7. QUANTUM v. Arminius - ogromna niespodzianka. Wyglądał i biegał bardzo dobrze i dał dużo lepszego od siebie syna. Utrzyma się w grupie VA. Zastrzeżenia do głów synów.
8. DUX della Valcuvia - trochę za nisko. Świetna grupa, dobrze biegał, dał dobrego syna. Niech się sprawdza w hodowli.
9. KEVIN v. Murtal - nie wyglądał tak imponująco jak w roku 2002. Grupa też gorsza. Właściciel jak zwykle demonstrował niezadowolenie. Czas kończyć karierę wystawową.
10. ORBIT v. Tronje - "damski krawiec". Daje tylko dobre córki. W grupie NEPTUNA przy ojcu wyglądał jak przedszkolak. Czas się wycofać.
11. QUIRIN v. Hochmor - niespodziewanie w gronie VA. Nic nie wiadomo. Moim zdaniem INDO Bildeiche wyglądał lepiej.

Ostatnią konkurencją była konkurencja najlepszy kojec

1. von Tronje
2. von Huhnegrab
3. vom Bierdstadter Hof
4. vom Fichtenschlag

Tradycyjne prognozy na przyszły rok (psy)
Jest pewna kontrowersja, kto będzie sędziował. Jeżeli Pan Oschler, to może być tak. BAX będzie miał 5,5 roku, lecz wzorem swoich poprzedników zwycięzców prawdopodobnie nie wystąpi. LARUS może wygrać tylko w sytuacji, kiedy pokaże lepsze dzieci niż HILL, lecz na razie nie zapowiada się na to! ANDO raczej jedynie z szansami na utrzymanie wysokiej pozycji. NERO pokaże już dzieci, ale czy syn ENZO v. Buchhorn może dać rewelacyjne dzieci? ERASMUS v. Noort utrzyma pozycję, to samo QUANTUM. DUX, KEVIN i ORBIT nie wystąpią. QURIN v. Hochmor pokaże już młodziutkie dzieci, więc zostanie. Kto na zwolnione miejsca. Z pewnością obaj młodzieżowi zwycięzcy. Prawdopodobnie INDO Bildeiche i jest jeszcze jeden bardzo ładny pies QUENTIN Karanberg, lecz czy sędzia zdecyduje się na trzeciego syna YASKA w gronie VA - chyba nie.